В манастира може да направим кръщавка на вашата рожба. Също така да организираме вашия църковен брак.
Къпиновски манастир разполага с около 100 легла за отсядане на гости. Около 40 от тях могат да бъдът настанени в стаи със собствен санитарен възел. Останалите са с общ. За снимки на стаите моля посетете галерията ни.
За нашите гости в Къпиновския манастир предлагаме и закуска. Моля поръчайте закуската един ден предварително. Също така в близост до манастирът има ресторант и механа.
Непосредствено до Къпиновския манастир, на река Веселина, се намира красивият Къпиновски водопад. Точно до водопада има басейн със механа и бар. Язовир “Йовковци” се намира на 5 километра, прекрасна възможност за разходка. На километър и половина нагоре по реката ще видите стар римски мост, наполовина разрушен.
Преданието гласи,че преди много векове, навътре в дефилето в местността "Градището", в една непрестъпна скала е имало неизвестно от кога стражарница за охраняване на прохода, на десния бряг на река Веселина. Близо до село Йовковци в издълбано в самите скали място е бил манастирът Света Тройца. Килиите са били в скалите. И сега при внимателно оглеждане се забелязват слаби следи от кръстни изображения. Пак по предание, този манастир не могъл да просъществува за дълго време поради лошото място, честите разрушения и обирания от минаващите през прохода кърджалии. Това принудило монасите и пазачите на стражарницата да потърсят по-удобно място по течението на реката. Такова те избрали в прекрасния ъгъл при изхода на живописния пролом, наречен Горен Еленски боаз, където и сега съществува под името Къпиновски манастир.
Къпиновски манастир основан е през 1272 г. по времето на цар Константин I Асен Тих. За това свидетелства надпис на апсидата на манастирската черква.
През 1630 г. манастирът е ограбен от кърджалиите. Едва към края на 17 век селяните от околността получават от търновския валия разрешение за възстановяването му
От март до септември 1794 г. игумен на манастира е поп Стойко Владиславов (бъдещият епископ Софроний Врачански). Той донася в Къпиновски манастир копие на "История Славянобългарска" и оттук тръгва нейното разпространение из търновския край.
През Възраждането монашеският клир на манастира не остава встрани от духовните и революционни борби на българския народ. Още през 1830 игумен Нафталим открива килийно училище, а пет години по-късно приютява съзаклятниците от Велчовата завера.
Най-мащабното строителство в манастира е между 1856 и 1864 г. Тогава са изградени двуетажните жилищни сгради в източната му част, чиято външна стена е дебела 1,5 метра. Средствата са дарени от братя Хорозови от Елена.
През 1835 г. е издигната нова съборна църква - еднокорабна, едноапсидна постройка, с преддверия и нартика. През 1956 г. двама трудолюбиви селяни/ чорбаджии от село Елена - хаджи Теодосий и хаджи Кесарий, даряват средства за нов жилищен корпус. Това стоителство продължава осем години до 1864 г.
Къпиновски манастир е бил важно духовно и културно средище. Към него е действало килийно училище. В манастира са намирали подслон четите на капитан Дядо Никола, хаджи Ставри Койнов, Филип Тотю, както и Васил Левски, Ангел Кънчев и Матей Преображенски – Миткалото.
В манастирската църква се намира иконостас с красива дърворезба от XVIII век. Някои от детайлите от иконостаса са: "Св Илия" с дванадесет житийни сцени, "Св. Димитър на кон" с дванадесет житийни сцени, "Въведение Богородично", "Св. Богородица с пророци". Манастирът "Свети Никола" притежава и множество икони, извън иконостаса - "Св. Богородица", вероятно рисувана от Папа Витан; "Св. Мина"; "Архангел Михаил"; "Йоан Предтеча"; "Св. Богородица Милостива".
В църквата може да проведете вашия църковен сватбен ритуал или кръщавка на вашата рожба. Ритуалите се провеждат целогодишно.
В предверието на църквата се намира голям стенопис на "Страшният съд" рисувана през 1845 г. от живописеца Йоан Попрайков (Попович). През 1864 г. е украсен и параклисът "Въведение Богородично"
Последната реставрация на стенописа е направена през 2014 г.
Митрополит
Ефимерий
Сестра
Тук е описано от какво има нужда манастира
Има спешна нужда от реставрация на Синия параклис.
Желанието на сестра Елена е да се възстанови скривалището на Васил Левски и прилежащата костница.
Има спешна нужда от техника за поддържане на селскостопанския двор.
Пари към Къпиновски манастир могат да бъдат дарени по ЕКОНТ или чрез пощенски запис
село Велчево
пощенски код: 5032
получател: Къпиновски Манстир
адрес: Село Велчево 222
село Велчево
пощенски код: 5032
получател: Къпиновски Манстир
адрес: Село Велчево 222